Zadymianie kanalizacji

Czym jest zadymianie kanalizacji

Jakież to zdziwienie może wywołać dym wydobywający się ze studzienek kanalizacyjnych czy też z rynien budynków mieszkalnych. Na szczęście nie jest to oznaka żadnego niebezpieczeństwa, jak pożar, lecz świadczy to o wykonywaniu sprawdzenia instalacji kanalizacyjnej. Zadymianie kanalizacji ma na celu nie tylko sprawdzenie jej szczelności, lecz również sprawdzenie wszelkich źródeł do niej podłączonych.

W wielu gminach wykonuje się zadymianie sieci kanalizacyjnej po to, by sprawdzić, czy nikt nie podłączył się nielegalnie do sieci. Niestety dosyć częstym zjawiskiem jest podłączanie rynien do sieci kanalizacyjnej, tak jak i innych przewodów, umożliwiających zrzucanie cieczy. Jest to o tyle niebezpieczne, iż nie ma się żadnej kontroli nad tym, co trafia do sieci kanalizacyjnej, a następnie za jej pośrednictwem do oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnie ścieków pracują w określonych warunkach i pojawienie się różnych substancji, które nie powinny się pojawić, może zmniejszyć efektywność pracy układów czyszczących, jak również całkowicie je unieruchomić.

Po co wykonuje się zadymianie kanalizacji

Do zadymiania kanalizacji wykorzystuje się specjalne maszyny, które wytwarzają dym bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Podobne urządzenie można spotkać podczas np. koncertów, gdzie zadymienie jest jednym z elementów scenicznych. Wytworzenie dymu następuje za pomocą atestowanych środków, które muszą spełniać niezwykle surowe normy bezpieczeństwa, dzięki czemu nie stanowią dla nikogo zagrożenia, również w sytuacji intensywnego kontaktu z tym dymem (np. w przypadku ujawnienia nielegalnego przyłączenia do sieci np. obiektu o niewielkiej kubaturze. Co istotne – dym ten jest bezwonny, nie pozostaje więc ryzyko utrzymywania się nieprzyjemnego zapachu w dłuższej perspektywie.

Dym wtłaczany jest do instalacji pod małym ciśnieniem, dzięki czemu nie ma ryzyka, iż w przypadku uszkodzonych instalacji duże ciśnienie mogłoby spowodować rozszczelnienie układu. Dym wydostaje się przez studnie rewizyjne, czyszczaki, kratki, jak również wszelkie miejsca nielegalnie podłączone do sieci. W przypadku większości gmin, które zlecają sprawdzanie kanalizacji, wykrycie nielegalnego podłączenia wiąże się z wezwaniem do usunięcia podłączenia. W wezwaniu takim podany jest czas na jego usunięcie, w przypadku niezrealizowania żądania, sprawa jest kierowana do sądu, co może wiązać się z zapłatą wielotysięcznych kar. Zadymianie kanalizacji sprawia, iż dym pojawia się w miejscach nielegalnych przyłączy, takich jak rynny czy też kratki w garażach.