Udrażnianie toalet

Profesjonalne udrażnianie toalet

Zatkana toaleta nigdy nie jest przyjemną sprawą. Ryzyko wylania się treści sedesu to nie tylko konieczność sprzątania niezbyt przyjemnie pachnących treści, lecz również ogromne ryzyko bakteriologiczne. Nigdy nie wiemy, co dokładnie się znajdowało w toalecie, jakie procesy tam przebiegały. W przypadku długotrwałego powstawania zatoru, np. z mas tłuszczowych, proces przemian biologicznych prowadzi do powstania skupiska bardzo niebezpiecznych bakterii. To dlatego udrażnianie toalet jest tak ważne, pozwala na zaoszczędzenie ogromu problemów.

Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności trzeba zlokalizować miejsce zatoru. Jeżeli wiemy, iż jakiś przedmiot wpadł nam do toalety i to on może stanowić blokadę, jest to duże ułatwienie. Jeżeli natomiast przepustowość odpływu malała, aż do zaczopowania, sprawa jest poważniejsza. Trzeba wówczas wykonać inspekcję kanalizacji, wykorzystując do tego specjalną kamerę z lampą. Ze względu na ciemności panujące w sieci kanalizacyjnej brak lampy uniemożliwiłby dostrzeżenie czegokolwiek. Gdy uda się dotrzeć do miejsca zatoru, można ocenić jego przyczynę i określić najskuteczniejszy sposób jego usunięcia. Zator może być usunięty zarówno mechanicznie jak i chemicznie.

Rozwiązania chemiczne mają na celu wpuszczenie do układu środków chemicznych, które rozpuszczą zator. Jeżeli to działanie nie może zostać zastosowane, należy zastosować rozwiązania mechaniczne. Metoda ciśnieniowa polega na wtłoczeniu do układu wody pod dużym ciśnieniem, co ma ne celu dezintegrację struktury zatoru i jego rozbicie. Może to być zastosowane w przypadku instalacji w dobrym stanie. W ciągu minuty do układu tłoczonych jest do 50 litrów wody, co pozwala na rozbicie zatorów z różnych osadów. Istnieje również możliwość wykorzystania sprężyn elektrycznych, które „rozwiercają” zator i wykruszając go.

Udrażnianie toalet – o czym warto wiedzieć?
Jeżeli do naszej toalety wrzucamy ciekłe tłuszcze, masy biologiczne jak włosy, paznokcie czy też resztki jedzenia, musimy pamiętać o monitorowaniu przepustowości. Elementy te nie zawsze w pełni spływają do dalszych elementów kanalizacji, odkładają się, zmniejszając przepustowość rur.W dłuższej perspektywie czasu prześwit rur zmniejsza się, czemu trzeba zapobiegać. Stosujmy więc środki udrażniające, w myśl maksymy „lepiej zapobiegać niż leczyć”.