Monitoring kanalizacji

Kiedy potrzebny jest monitoring kanalizacji

Każdego dnia przez sieci kanalizacyjne w naszym otoczeniu przepływają tysiące metrów sześciennych różnych płynnych lub półpłynnych odpadów. Nie zwracamy na to uwagi do momentu awarii. Może dojść do powstania zatoru, jak również pęknięcia rur, co w obu przypadkach skutkuje wylaniem się odpadów.Ze względu na warunki, nie ma możliwości wejścia do sieci i zlokalizowania miejsca problemu. W tym celu wykorzystuje się monitoring kanalizacji. Jest to również doskonały sposób na znalezienie nielegalnych przyłączy czy też ocena ogólnego stanu kanalizacji przez np. rozbudową.

Czym jest monitoring kanalizacji

Monitoring kanalizacji polega na wprowadzeniu do sieci kanalizacyjnej specjalnego przewodu z kamerą, bardzo często na specjalnym podwoziu kołowym lub gąsienicowym, umożliwiającym sprawne poruszanie się wewnątrz sieci kanalizacyjnej. Kamera zaopatrzona jest w lampę, która doświetla wnętrza przewodów, dzięki czemu dostrzec można wiele szczegółów. Ostatnim elementem całego systemu jest monitor, na którym operator widzi obraz rejestrowany przez kamerę. Doświadczony operator jest w stanie wychwycić zmiany w strukturze układu, które wkrótce mogą stać się źródłem problemów. Proces monitorowania kanalizacji jest procesem bezpiecznym, nie ma ryzyka uszkodzenia układu i zaburzeniu jego integralności.

Co istotne – kamery posiadają wbudowane nadajniki, dzięki czemu można precyzyjnie zlokalizować monitorowane rury, których dokładnego położenia nie znamy. Jest to szczególnie ważne podczas inspekcji starych i zapomnianych instalacji. W przypadku nowych instalacji mamy dzięki temu możliwość zweryfikowania poprawności położenia instalacji. Jeżeli kanalizacja jest monitorowana z powodu awarii, precyzyjne określenie miejsca wystąpienia usterki umożliwia minimalizowanie strat związanych z wykopami.

Każda inspekcja kończy się wydaniem raportu, wskazującego stan instalacji jak również określającego wszystkie znalezione nieprawidłowości. Dzięki temu klient wie, jaka jest kondycja układu oraz jakie działania są niezbędne do zachowania pełnej sprawności. Mając tę wiedzę, łatwiej jest zaplanować wydatki związane z naprawą i modernizacją sieci kanalizacyjnej.